Ölüdeniz Nasıl Temiz Kalıyor

‘’Dünyanın En Güzel Plajı’’ oylamasında oyların %82’lik kısmını alarak birinci seçilen Ölüdeniz kumsalı, her yıl gerek yerli gerekse yabancı yüzbinlerce insanın akınına uğrar.

Ölüdeniz Apart

Ölüdeniz Apart Tatil
Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz Mahallesi, adını mahalle sınırları içerisinde yer alan kumsaldan alır. 2006 yılında tüm dünya geneline yapılan ‘’Dünyanın En Güzel Plajı’’ oylamasında oyların %82’lik kısmını alarak birinci seçilen Ölüdeniz kumsalı, her yıl gerek yerli gerekse yabancı yüzbinlerce insanın akınına uğrar.
Ölüdeniz, kıyı kordonunun denizi bir bölüm yararak lagünü oluşturduğu güzel bir oluşum örneği olmakla beraber aynı yapıya Büyükçekmece, Küçükçemece sahillerinde tekrar rastlarız. Bu tip oluşumlarda dalgalar kıyıya yakın yerlerde biriktirdiği kum, taş gibi malzemeler ile kumsal ve deniz arasında kordon oluşturur. Tabi bu kordon tam manasıyla kapanmaz yani tam olarak bir göl meydana gelmez; fakat kumsal ile kordon arasındaki su birikintisi büyük oranda denizden ayılıp özelleşir.

Ölüdeniz Nasıl Temiz Kalıyor?

Ölüdeniz, üç farklı hareket ile kendisini temizler; böylece dünyanın en durağan denizi olmasına rağmen tertemiz kalmayı başarır.
Ölüdeniz, özellikle Akdeniz’e sağladığı kaynak çıkışlarıyla dip akıntı yaratır. Bunda sıcaklık ve soğukluk ile yoğunluğun etkisi bulunur.
Ölüdeniz, tuz farkından dolayı su kaybetme ve su alma gibi farklı akıntı tiplerini yaşar. Yoğunluğu yüksek olduğunda su vererek hacimce ufalır, ufaldıkça su alarak büyür.
Gel-git etkisi, okyanusa kıyısı olmayan yerlerde pek hissedilmezken Ölüdeniz her 2-3 gün civarında ortalama yarım metre kadar yükselir ya da alçalır. Bu da deniz suyunun temizlenmesini sağlar.
Ölüdeniz ApartNerede Tatil Yaparım?
Ölüdeniz Apart tatil fırsatları, diğer tatil fırsatlarının aksine gerek ekonomik oluşu gerekse tatili daha ev ortamında yaptırabilmesi gibi ayrı artılarıyla bir adım öne çıkar. Apart otellerde tek bir odadan villaya kadar farklı konaklama seçenekleri bulunur ve Ölüdeniz Apart konaklama alanları da bu kapsama girer. Ölüdeniz Apart otellerinden birisinde konaklayacak kişi, yeme ya da içme faaliyetlerinden kendisi sorumlu olur; şayet odanın temizliği yapılacaksa zaten otel yönetimi bunu periyodik olarak tatbik ettirir. Yeme, içme dışında tam bir ev ortamı sunan apart oteller; bakıldığı zaman diğer konaklama seçeneklerine göre orta ya da uzun vadede ciddi maddi rahatlık getirir.