Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz beldesi sınırlarının içerisinde yer alan Kelebekler Vadisi, sahip olduğu tabi güzelliğiyle ön planda olan bir bölgedir.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisinin Eşsiz Güzelliği
Muğla’nın Fethiye ilçesinin Ölüdeniz beldesi sınırlarının içerisinde yer alan Kelebekler Vadisi, sahip olduğu tabi güzelliğiyle ön planda olan bir bölgedir. Ayrıca bölge, sahip olduğu endemik kelebek türleri bakımından etkileyici bir özelliğe sahip olduğu için, dünya miras listesine dahil olması muhtemel bir bölgedir. Babadağ’ın eteklerinde yer alan bölge, 1995 yılında birinci derecede doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir. Bu tarihten sonra bölge her türlü yapılaşmaya kapatılmış bir vaziyettedir. Esasında 350 metreye kadar ulaşabilen sarp ve kayalık yapı özelliğindeki bölge, 80 civarında farklı kelebekleri bünyesinde barındırmaktadır.
Kelebekler Vadisine Nasıl Gidilir?
Özellikle kaplan kelebeği türünün bu bölgede yoğun olarak görülmesi bu bölgeye kelebekler vadisi adının verilmesinde etkili olmuştur. Vadinin tam ortasında akan bir dere mevcuttur. Yine bu derenin oluşturmuş olduğu şelale güzelliğiyle göz kamaştırmaktadır. Özgün coğrafi yapısı ve farklı pek çok doğal güzelliğiyle ünlü olan bölgeye ulaşım Ölüdeniz’den kalkan tekneler aracılığıyla yapılmaktadır. Kelebekler Vadisi, botanikçilerin ya da entomologların etkili bir inceleme sahası ve etkili bir laboratuar çalışmalarının yapılmasına müsait yapısıyla da etkili bir özelliğe sahiptir. Bölge kendine has ekolojik yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Bölgeye tekneyle geldikten sonra özel bir patika rotasıyla vadiye ulaşılabilmektedir. Ayrıca bölgede etkili bir tırmanma rotaları da mevcuttur. Ancak hem bölgeye ziyaretler hem de tırmanma rotalarındaki faaliyetler mutlaka ama mutlaka bir rehber eşliğinde yapılmalıdır.
Kelebekler Vadisinde Konaklama
Bölge turizmin yoğun olduğu dönemlerde oldukça fazla bir ziyaretçi sayısına ulaşmaktadır. Bölgenin doğal yapısının korunması amacıyla bölgede pek çok farklı proje hayata geçirilmektedir. Bu projelerin desteklenmesi ve takip edilmesi amacıyla da bölgede bir tesis oluşturulmuştur. Ayrıca bölgede çadır ve ağaç evlerde konaklama olanakları da mevcuttur. Bu doğrultuda bölge 500 kişilik bir konuk kapasitesine sahip olması bakımından önemli bir konaklama olanağına da sahiptir. Bütün bunların yanı sıra bölgede ekolojik tarım da yapılmaktadır. Bunların yanı sar; deniz temizliği, enerji sağlama ve arıtma hizmetleriyle ilgili bölgede pek çok çalışma mevcuttur. Bütün bu özellikleri bakımından Kelebekler Vadisi eşsiz bir güzelliğe sahiptir.